Napi c vitamin szükséglet

Napi C-vitamin szükséglet télen

Az emberi szervezet számára vitaminok közül a C vitaminból szükséges a legnagyobb mennyiség, ráadásul a napi C-vitamin szükséglet télen eleve magasabb. Nem vagyunk képesek az előállítására, ezért a táplálékkal ajánlott bevinni vagy C-vitamin szedésével. Tudni kell azonban mi az ajánlott napi adag, illetve mennyit szedjünk C vitaminból télen, hogy se hiány ne mutatkozzon, ugyanakkor túlzott fogyasztás sem célszerű.

Napi C-vitamin szükséglet télen

Ha túl nagy dózisban szedünk C vitamint, hasmenést okozhat vagy emelheti a vizelet húgysav szintjét. Ahhoz, hogy ne alakuljon ki C-vitamin hiány következtében hiánybetegség, az alábbi napi szükségletet érdemes szem előtt tartani (C-vitamin napi adag – minimálisan szükséges):

 • 1-3 év: 15 milligramm
 • 4-8 év: 25 milligramm
 • Férfiak, 9-13 év: 45 milligramm
 • Férfiak, 14-18 év: 75 milligramm
 • Férfiak, 19 év felett: 90 milligramm
 • Nők, 9-13 év: 45 milligramm
 • Nők, 14-18 év: 65 milligramm
 • Nők, 19 év felett: 75 milligramm
 • Terhes nők, 18 év: 80 milligramm
 • Terhes nők, 19 év felett: 85 milligramm
 • Szoptató nők, 18 év: 115 milligramm
 • Szoptató nők, 19 év felett: 120 milligramm

Ha átlagosan egy felnőttnek elegendő lehet 100-120 mg C-vitamin, következik a kérdés, hogy mire valók az 500 vagy 1000 mg C vitamintartalmú kapszulák?

 A fenti szükséges C-vitamin adag csak a hiánybetegség kialakulása elleni állapothoz elegendő. Ahhoz, hogy a szervezet C vitaminnal jól ellátott legyen, az immunrendszer megfelelően védekezhessen, és egyébként is nátha, influenza szezonban ajánlott a magasabb C-vitamin bevitel. 

A gyártók a nagy dózisú C-vitamin készítményeket is úgy alakítják, hogy ne okozzon gondot az alkalmazásuk! 

Persze mindig figyelembe kell venni, hogy táplálkozással jut -e be C-vitamin és ennek megfelelően érdemes kiegészíteni vitaminkészítménnyel az étrendet!

Mi az a C-vitamin?

A C-vitamin vagyis aszkorbinsav az ember szervezetében sokféle funkciót, védőszerepet lát el. A kötőszövet, fogak, íny, csontozat felépítésében részt vesz, de akár a stressz kezelésében, kivédésében is. 

129 éve született Budapesten Szent-Györgyi Albert orvos, biokémikus, a C-vitamin felfedezője, mely felfedezésért Nobel díjat is kapott.

Mire jó a C-vitamin?

A C-vitamin pozitív hatásainak listáját sok-sok oldalon át lehetne boncolgatni, de a legfontosabbak:

 • véd a káros szabadgyökök ellen
 • támogatja a vérerek egészségi állapotát
 • erősebb csontozatot és porcot eredményez
 • hozzájárul az egészséges fogínyhez, fogakhoz
 • rugalmasan tartja a bőrt
 • segíti a vas felszívódását
 • felgyorsítja az anyagcserefolyamatokat
 • csökkenti a koleszterinszintet
 • hozzájárul az idegrendszer, az immunrendszer megfelelő működéséhez

Ez a nagyszerű vitamin fontos szerepet játszik a sejtek biokémiai folyamataiban. 

Az állatvilágban sok faj képes előállítani, de sajnos az ember csak a táplálékkal, vitaminszedéssel juttathatja be.

Napi C vitamin szükséglet, adag

A napi C vitamin szükségletet az év minden napján biztosítani kell a szervezetnek, télen még magasabb adagban is. Szakemberek szerint a tartósabb, napi 2000 mg feletti fogyasztás okozhat hasmenést, vese vagy gyomorpanaszokat, ezalatt nem valószínű.

Télen az immunrendszer sokkal nagyobb munkára van fogja, a vízoldékony vitaminok, így a C-vitamin szükséglet is emelkedett.

C-vitamin szinte minden gyümölcsben, zöldségben megtalálható, de főzéskor ez lebomlik.

 Télen a kevésbé vitamindús táplálkozás miatt a C-vitamin szintünk lecsökkenhet, ezzel együtt a szervezet is kevésbé ellenállóvá válhat. Emiatt a napi C vitaminszükséglet biztosítása céljából ajánlott étrendkiegészítőket, vitaminokat is szedni. 

Ha fáradékony, vérzékeny a fogínye vagy fakó, száraz a bőre, ezek is jelezhetik, hogy szervezetének C-vitamin pótlásra van szükség. 

A szervezet megfelelő működésének támogatásában a D vitamin is igen fontos, ezért sok gyártó kombinálja C-vitamin készítményeit D vitaminnal esetleg cinkkel, magnéziummal. Mindenki talál kedvére valót a téli időszak fokozott igényeihez!